7 لایه بازاریابی آنلاین : از سئو تا ایمیل مارکتینگ – TheMarketingLab

شما میتوانید متناسب با کانالهای دیجیتالی و اهدافی که برای یک کمپین یا محصول خاص دارید، مخاطبان متفاوتی را در نظر بگیرید و برای هر یک از گروه مخاطبان، استراتژیهای بازاریابی خاصی را اجرا کنید. شاید امروزه و در سال ۱۴۰۱ دیجیتال مارکتینگ را بهترین شیوه برای فروش ملزومات و تجهیزات حوزه سلامت و پزشکی دانست. با طراحی صفحات وب که برای دستگاههای هوشمند سازگار و بهینهشدهاند، میتوانید تجربه کاربری مشتریان خود را در پلتفرمهای متنوع ارتقا ببخشید. بر اساس توضیحات «انجمن بازاریابی دیجیتال»، بازاریابی همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یکی از روشهای پرطرفدار دیجیتال مارکتینگ است که به فروشندگان و سازمانها کمک میکند تا با تبلیغ محصولات و خدمات خود در وبسایت یا پلتفرم دیگر، مشتریان بیشتری جذب کنند. شما میتوانید محصولات دیجیتال موردنظر خود را از طریق اینترنت و تنها با یک کلیک خریداری کنید. شما از طریق اطلاعات تماس کاربرانتان مثل ایمیل می توانید فروش خود را چندین برابر کنید. پس دیجیتال مارکتینگ یعنی مجموعه فعالیتهای فروش محصولات، کالا و خدمات از طریق کانالهایی مثل شبکههای اجتماعی، سئو، ایمیل و اپلیکیشنهای موبایلی. به عنوان مثال، اگر بهدنبال افزایش آگاهی از برند هستید، بهتر است روی جذب مخاطبان جدید از طریق رسانههای اجتماعی تمرکز کنید.

بازاریابی و تبلیغات در تمام تمام مشاغل حرف اول را میزند. در این میان، اگر از استراتژیهای تبلیغات پولی PPC استفاده کنید، با سرعت بیشتری به اهدافتان خواهید رسید. اهداف شرکت، یکی از مهمترین فاکتورها در نحوه دیجیتال مارکتینگ گردشگری است. این کانال ها شامل رسانه های اجتماعی، وبسایت خود شرکت، رتبه بندی موتور جستجو، ایمیل، تبلیغات نمایشی و وبلاگ شرکت است. بازاریابی سنتی شامل کانال های سنتی مثل بیلبوردها و رسانه های چاپی می شه. یکی از داده های ارزشمند، کلمات و عبارات کلیدی است که بیشتر مشتریان آنها را در موتورهای جستجوگر پیدا می کنند. به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوا، میتونه مجموعه پست هایی از یه کتاب الکترونیکی که جدیداً تولید شده در وبلاگ ایجاد کنه.

یکی از مهمترین مفاهیم دیجیتال مارکتینگ است و به معنای خلق و ارتقای محتواهای ارزشمند با هدف ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک، جذب مشتریان فعلی و بالقوه را بازاریابی محتوا میگویند. یکی از اجزای کلیدی دیجیتال مارکتینگ گردشگری و دیگر صنعتها، بازاریابی موبایلی است. با بهینهسازی سئو وبسایت به کمک ابزارهای دیجیتال مارکتینگ میتوانید رتبه بالاتری در لیست جستوجوی گوگل کسب کنید و با استفاده درست کلمات کلیدی در محتوا وبسایت و پاسخدهی به سوالات پرتکرار مخاطبان، تعداد بازدیدکنندگان خود را افزایش دهید. Slack امروزه یکی از خدمات ارتباطی مورد علاقه در تجارت است. در حال حاضر موران به عنوان یکی از مدیران ارشد بخش تنظیم استراتژی در یک شرکت بازاریابی مشغول به کار است. هیئت مدیره محترم انجمن علمی بازاریابی ایران، آقایان دکتر حسین وظیفه دوست، دکتر حمید خداداد حسینی، دکتر وحید ناصحی فر، مهندس حمید مسکرپور طوس، دکتر پرویز درگی ، پرفسور علی صنایعی و خانم ها دکتر زهره دهدشتی شاهرخ و دکتر اعظم قاسمی میباشند، که همواره از زمان تاسیس این انجمن تا کنون مجدانه انجمن را در مسیر رسیدن به اهدافش، یاری و همراهی کردهاند.

تحقیقات نشان می دهد که انتخاب ها و تصمیمات خریداران از روی منطق و هیجان است. دیجیتال مارکتینگ چتریست که تمام تلاش های بازاریابی آنلاین شما را پوشش می دهد. این آمار و ارقام به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی های بازاریابی خود را هدفمندتر طراحی و اجرا کنید؛ برای مثال، با توجه به تعداد بازدیدکنندهها در کانالهای مختلف، کانالهای مهم بازاریابی و محتواهای مناسب را اولویتبندی کنید یا اگر ترافیک ارگانیک وبسایت شما کمتر از ده درصد است، با سرمایهگذاری بر سئوی سایت، مخاطبان بیشتری را جذب کنید. اگه تا حالا تبلیغی در صفحه روزنامه منتشر کرده باشین میفهمین که تخمین افرادی که به اون صفحه توجه نشون دادن چقدر سخته، و هیچ وقت نمیتونید مطمئن بشید که آیا این تبلیغ تاثیری روی میزان فروش داشته یا نه! در سال 1999 سایت salesforce اولین سیستم مدیریت مشتریان و ذخیره اطلاعات کاربران، رفتار آنها بر روی سایت و ردیابی کمپینها را ارائه داد. افزایش این زمان سپریشده موجب شد بسیاری از کسبوکارها تمرکز ویژهای بر روی کانالهای آنلاین خود داشته باشند.

تحلیل سایت چه کاربردی در بازاریابی فروشگاه اینترنتی دارد؟ Ahrefs برای تجزیه و تحلیل رقیبان بسیار عالی است، به شما این امکان را میدهد که متوجه شوید، چه کسی به رقبای شما لینک میدهد، صفحههای برتر آنها و موارد دیگر را بررسی کنید. برای مثال، برای مخاطبان جوان اینستاگرام از میمهای خندهدار و برای مخاطبان حرفهای لینکدین از توصیههای مدیریتی کمک بگیرید. شناخت پرسونای هدف و تولید محتوای باکیفیت به شما کمک خواهد کرد تا با حداقل تبلیغات، نتایج خوبی را کسب کنید. به نوعی می توان دیجیتال مارکتینگ را به مجموعه ای از اقدامات تلقی کرد که به منظور تبلیغ محصولات، برندها، خدمات و آنالیز رفتار مشتری در فضای اینترنت انجام می شود دانست .

برخلاف اکثر تلاش های بازاریابی آفلاین، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ این امکان رو به بازاریاب میده که تا نتایج دقیق رو در لحظه مشاهده کنه. این یک ابزار عالی برای شبکه سازی و ملاقات با دیگران در فضای بازاریابی دیجیتال است و به شما آزادی میدهد تا در صورت لزوم به کانالها بپیوندید یا آنها را ترک کنید. از شاخص هایی است که می تواند میزان موفقیت شما در این مرحله را نشان دهد. اگر چنین فکری می کنید باید بگوییم سخت در اشتباهید.برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی یکی از مهم ترین چیزی هایی که باید به آن توجه شود بازاریابی اینترنتی است. البته به این نکته توجه کنید که بازدید بیشتر، شانس اقدام به خرید را نیز افزایش می دهد اما تنها احتمال است بنابراین اهمیت موضوع و کیفیت محتوا را فراموش نکنید. بازاریابی آنلاین و البته بازاریابی دیجیتال این روزها عضای دست کسب و کارهایی هستند که به دلایل مختلف در حال نابودی بودند اما بار دیگر احیا شده و به آینده امیدوار هستند. این آگاهی و اطلاعات به شما کمک میکنه بفهمین کدوم یک از کانال های بازاریابی Marketing Channels ترافیک بیشتری رو در زمان کمتر ایجاد میکنه و کدوم کانال بازاریابی ترافیک کمتری میاره رو سایت شما.

تبلیغات اطلاعاتی است که در قالب تبلیغات هدفمند به مصرفکنندگان ارائه میدهید تا آنها را به محصول خود علاقهمند کنید. شاید در ابتدا تصور کنید که بازاریابی دیجیتال یک مفهوم بسیار پیچیده است که برای درک آن باید تعداد زیادی کتاب دیجیتال مارکتینگ بخوانید و با مفاهیم مختلفی آشنا شوید. این ها آموزش هایی است که باید انجام شود و بعد آن ها را به فیلد می فرستیم. بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین (دیجیتال) ، به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که از طریق آن شما بتوانید با استفاده از دنیای مجازی اینترنت محصولات و خدمات خود را در بستر اینترنت معرفی نموده و با جذب مخاطب و مشتری و فروش محصولات، درآمد خود را افزایش دهید. رسیدن به درآمدهای میلیونی در روز، تنها با داشتن این مهارتها به واقعیت میپیوندد. تغییرات بسیار این دهه به علت رواج بسیار زیاد گوشیهای هوشمندی بود که زمان سپریشده کاربران را در شبکههای اجتماعی و فروشگاههای اینترنتی افزایش داد. سئو به معنای بهینه سازی محتوا به منظور بهبود رنک آن در نتایج جستجو(ی گوگل) برای کلیدواژه ای خاص است.

اما اجرای استراتژیهای دیجیتال مارکتینگ و تحقق مزایایی که میتواند برای کسبوکارها داشته باشد، نیازمند استفاده از تیمهای متخصص در این زمینه است. مراحلی که در بازاریابی اینترنتی یاد میگیرید را به دیگران یاد بدهید و کسب درآمد کنید. حال وقت آن است که محصول و یا خدمات پیشنهادی خود را براساس پنج معیارِ مرحله ۴ ارزیابی کنید. قبلاً گفتیم که یکی از مزایای مهم دیجیتال مارکتینگ گردشگری، قابلیت ارزیابی و اندازهگیری آن است. همچنین این ابزار خوانایی صفحه شما را ارزیابی میکند و با ابزار Flesch Reading Ease به آن نمره میدهد. منتوریکسیها فقط دیجیتال مارکتر نیستند بلکه کسب و کار و مارکتینگ را به خوبی میدانند و این مهم به موفقیت تیم خیلی کمک میکند. ما فقط در مورد قالب صحبت نمیکنیم، منظور ما موارد مختلف همانند پستهای وبلاگ، ویدئوها یا پادکستها و مواردی از این قبیل می باشد. نویسنده در این کتاب قصد دارد که شما را با بازاریابی مدرن قرن ۲۱ آماده کند و نحوه ارتباط با مشتری را از طریق بازاریابی دیجیتال به شما بیاموزد. شما میتوانید کمپینهای بازاریابی را از طریق ایمیل ارسال کنید و رفتار بازدیدکنندگان سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. کسب و کارها از کانال های ارتباطی دیجیتالی مانند موتور جستجوی گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها به عنوان اهرمی برای دستیابی به مشتریان فعلی و آتی خود استفاده می کنند.

بیشک اهمیت بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ گردشگری حالا بیش از هر زمان دیگری برای کسبوکارها احساس میشود. در بازاریابی سنتی شما قاعدتا برای فروش محصول خود باید هزینه کنید اما در بازاریابی محتوایی یاد میگیرید با ارائه رایگان یک محتوا یا حتی فروش آن چگونه مخاطبین و مشتریان بیشتری داشته باشید. دریافت سریع نتایج در بازاریابی دیجیتال به شما کمک میکند تا بتوانید در لحظه استراتژیهای بازاریابی خود را اصلاح کرده و یا توسعه دهید. یک بازاریاب ایمیل ممکنه یک کمپین ایمیل ایجاد کنه تا برای کسایی که این کتاب الکترونیک رو دریافت میکنند، اطلاعات بیشتری درباره شرکت ارسال کنه و غیره. صادق درودگر که سال گذشته نیز مخالفتهای جدی با واگذاری تبلیغات محیطی به استقلال و پرسپولیس و سایر باشگاهها داشت و در نهایت اما نتوانست جلوی این ماجرا را بگیرد؛ در خلال صحبتهای آجورلو مطالبی را درباره مطالبات سازمان لیگ از استقلال بابت تبلیغات فصل پیش بیان میکند و همین مساله درگیری دو طرف را به اوج میرساند.

در سال های 2003-2004، سه شبکه اجتماعی لینکدین، مای اسپیس و فیسبوک راه اندازی شد. وقتی با تاریخچه و مفاهیم دیجیتال مارکتینگ آشنا میشویم بیش از پیش با اهمیت و تاثیر شگرف آن در دنیای اقتصاد آشنا خواهیم شد. ۱۹۸۵- AOL تأسیس شد. با توجه به این مفهوم، بازاریابی صنعتی یا دیجیتال مارکتینگ B2B به مجموعه فرآیندهای مارکتینگ بین دو بیزینس گفته میشود. در حقیقت همینطوره. طبق تحقیقات استفاده ثابت و مداوم از اینترنت در بین بزرگسالان تنها در 3 سال گذشته حدود 5% افزایش پیدا کرده، و طبیعتاً به خاطر این موضوع، نحوه خرید و فروش مردم به طرز چشمگیری تغییر کرده! خب ما در ادامه میخوایم به توضیح برخی از تاکتیک ها و کانال های بازاریابی دیجیتال به طور خیلی مختصر بپردازیم. تعریف اجتماعی ما از بازاریابی عبارت است از: «بازاریابی فرایندی اجتماعی است که افراد و گروه های مختلف می توانند با کمک آن و از طریق تولید، پیشنهاد و مبادله آزادانه محصولات و خدمات مختلف، به چیزهایی که نیاز دارند، دست یابنا۔ نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما به ازای تبلیغ و ارتقای محصولات و خدمات دیگری در وب سایتتان، کمیسیون دریافت می کنید. برای همین، میتوانید نیازها و چالشهای معمول افراد را با محصولات یا خدمات خود پیوند دهید.

از اونجایی که بازاریابی دیجیتال، گزینه ها و راهبرد های زیادی داره، میتونید با میزان بودجه مختلفی، از اوناع روش های بازاریابی استفاده سایت fieldmarketing کنید. بهترین بازاریاب های دیجیتال، تصویر روشنی از نحوه حمایت هر کمپین بازاریابی دیجیتال از اهداف کلی خودشون دارن. در این قسمت بازاریابی دیجیتال، برای بیزینس و شناخت پیدا کردن از برند شما نقش بسیار مهمی رو ایفا میکنه. در بازاریابی محتوا Content Marketing با تولید محتوای هدفمند جهت افزایش بازدید به فروش بیشتر و برند سازی خودمون کمک میکنیم . بیشتر اطلاعات گردآوری شده به شناسایی محصولات و خدمات به منظور خرید آنها مربوط می شود؛ حتی در موردهایی که کاربران قصد خرید محصولات و خدمات را از طریق اینترنت ندارند.

ایمیل اغلب برای تبلیغ یک محتوا، تخفیفات یا رویدادها مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین شامل لینکی است که مردم را به وب سایت کسب و کارها هدایت می کند. نوع دیگری از رپورتاژ محتوا، انتشار پستها یا مقالاتی دربارهی شما توسط سایتهای دیگر برای برجسته کردن خدمات یا برند شماست. بازاریابان با استفاده از دریافت لینک، در شبکه های اجتماعی، وبلاگ و یا وب سایت خود، کالا و خدمات شما را برای جذب مشتری و دریافت پورسانت معرفی خواهند کرد. این سامانه در سال 98 موفق به اخذ گواهینامه دانش بنیان گردیده است. اساساً یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، داده هایی را پیرامون اقداماتی که مشتریان انجام داده است را جمع آوری می کند و بعضی از این سیستم ها روند خرید مشتری را از زمان آگاهی محصول تا اتمام خرید، در چهارچوب هایی همچون قیف فروش یا نقشه سفر مشتری ثبت و ضبط می کنند. همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ چیست؟ یا اگر میخواهید میزان فروش محصولات خود را افزایش دهید، میتوانید سئو و بهینهسازی محتوا یا برگزاری کمپینهای PPC و تبلیغات پولی را امتحان کنید. برای تبلیغ محصولات یا خدمات، شرکتها و انجمنها از مجراهای گوناگونی مانند اسپانسر شدن تیمها و ورزشکاران، تبلیغات تلویزیونی رادیوی در حین پخش برنامههای ورزشی و افراد مشهور یا تبلیغ در محل برگزاری مسابقات ورزشی تبلیغات را انجام می دهند.