گیاهان آپارتمانی مفید برای سلامتی + عکس و شرایط نگهداری

همچنین در دانشگاهها، دانشکدههای کشاورزی و مراکز تحقیقاتی پژوهشهای زیادی هر سال درباره گیاهان زینتی، کشت و پرورش آنها صورت میگیرد، اما این منابع علمی در نهایت به پایاننامهها و مقالاتی تبدیل میشود که درکتابخانهها به دست فراموشی سپرده میشوند. در کل این گیاه در نور کم رشدش کاهش مییابد و زیبایی خود را از دست میدهد. مزایده و حراج به تولید کنندگان اجازه میدهد به جای صرف توجه و دقت روی قیمت گذاری در بازار، بر تولیدات خود تمرکز کنند چون تنظیم قیمت، وظیفه سیستم بازار KIFA می باشد. این به ویژه در مورد گیاهان آپارتمانی صادق است. در حقیقت یک رس حرارت دیده است که میتواند مقدار زیادی آب را جذب کند. گفتنی است ترغیب کردن سیکلامن برای رشد گلدهی مجدد امری دشوار است؛ پس بهتر است در زمان حضور گلها نهایت لذت را از سیکلامن زیبای خود ببرید! طبق این تعریف از جمله عملكرد گل­خانه، فراهم كردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین است. اگر می خواهید مناطق متمایز یا گوشه ای برای خواندن یا نوشیدن چای ایجاد کنید ، باید انواع مختلف را مورد توجه قرار دهید تا گونه هایی را که زیبایی و ظرافت می بخشد انتخاب کنید. عموما برای کود دهی به گیاهان سن و نوع آنها بسیار مهم است؛ برای گیاهان جوانتر کود دهی در زمانهای نزدیکتری انجام خواهد شد؛ اما عموما برای گیاهان زینتی و گلدار هر ماه یکبار کود دهی انجام می شود.

وی ادامه داد: این کارگو ترمینال باهدف صادرات محصولات کشاورزی فسادپذیر که عمر ماندگاری کوتاهی دارند ومحصولات صادراتی بخشهای دیگرکه دارای مزیت نسبی صادراتی هستند، احداث و بهرهبرداری شد اما در حال حاضر این مجموعه با داشتن نمایندگی کلیه خطوط هوایی و ظرفیت متناسب با نیاز بازار ، در کلیه مسیرهای بینالمللی در زمینه صادرات و واردات مشغول به فعالیت بوده و در سال 1399 در حدود 203 پرواز انجامشده است. در دنیای امروز یکی از عناصر مهم تزئینی در بسیاری از سبکهای اجرایی دکوراسیون داخلی کاربرد انواع گلهای زینتی است. نخل دم اسبی که با نام علمی Beaucarnea recurvata نیز شهرت دارد، مایل است از نور پنجره آفتابگیر برخوردار شود. عضو هیات علمی گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان زینتی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی سازمان جهادانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر، بخش اعظم پایههای این گیاه از خارج از کشور تامین میشود، تامین آن در داخل از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا تولید مقرون به صرفه این پایهها در ایران به لحاظ قیمت پایینتر گیاهچههای تولید داخل و قطع وابستگی در تامین پایه حائز اهمیت میباشد. امروز ما در مورد برخی از موارد بهترین گیاهان زینتی در باغ به طوری که به یاد بیاورید گزینه هایی که می توانید تغییر دهید چیست؟

ایران هفتمین تولیدکننده گل دنیاست اما از نظر صادرات در بین 117 کشور در رتبه 107 قرار دارد که همین جایگاه نامناسب در زمینه صادرات سهم ناچیزی را از صادرات جهانی گل و گیاه زینتی برای کشورمان رقم زده است، به طوری که در سال 2010 بیش از 23 میلیارد دلار ارزش صادرات جهانی این محصول برآورد شد، اما ایران فقط توانست 6/0 درصد از این سهم را که 11/2 میلیون دلار در صادرات این محصول است، نصیب خود کند. ابراهیمی، رییس اتحادیه گل و گیاهان زینتی ایران با ابراز تاسف از سهم 25 میلیون دلاری سال گذشته ایران از بازار 30 میلیارد دلاری گل منطقه اظهار داشت: پژوهشکده گل و گیاهان زینتی با بضاعت مالی بسیار اندک دستاوردهای بزرگی داشته و با حمایت دولت و بخش خصوصی می تواند صنعت گل کشور را متحول کند. این گیاه به خوبی در مکانی نیم سایه یا سایه کامل رشد می کند و این سایه موجب رشد انبوه گیاه می شود.مرطوب نگه داشتن بستر خاک گیاه، به رشد سریع و شادابی گیاه کمک می کند.

گیاهان زینتی خانگی موجود در منزل آنچنان که باید شاداب نیستند، یکی از عوامل این بی طراوتی را باید در عدم اطلاع از نیاز آبی گیاهان به عنوان یکی از اساسی تزین عوامل موثر در بقا و رشد و به عنوان مهمترین ترکیبی که حدود 90 درصد از وزن گیاه را تشکیل می دهد جست و جو کرد. کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که در مورد برخی گیاهان به شما بگوییم که بسیار زیبا هستند و به همین دلیل هنگام برنامه ریزی باغ بسیار انتخاب می شوند.. در باغ ايراني رايج و متداول بوده است. در صورت نیاز یا اجبار گیاه را با گلدان خود درون گلدان بزرگ تر کاشت نمایید تا آبیار آن به صورت مجزا صورت گیرد. این گیاه به علت داشتن برگ های پهن و سبز خود حسی گرم و صمیمی را به فضای خانه انتقال میدهد. این گل را در نور کم و در هوای گرم و مرطوب قرار دهید. به یاد داشته باشید گیاهان کاشته شده در گلدان مقاومت کمتری نسبت به خشکی کشیدن دارند. مقاومت خوبی نسبت به درجه حرارت پائین دارد،تا حدود ۴ درجه سانتی گراد مقاومت میکند،بهترین درجه حرارت در تابستان ۲۴ است،به هوای مرطوب و مملو از اکسیژن نیاز دارد.

این گل از خانوادهی بنفشهی آفریقایی است و مانند آن به نور غیر مستقیم نیاز دارد. 5- در هنگام آبیاری دقت کنید که برگ های گیاه مخصوصا گیاهانی مانند آناناس که قاعده برگی همگی در یک نقطه به هم می رسند خیس نگردد در غیر این صورت پوسیدگی برگ ها را به دنبال دارد. سپس کاهش استرس منجر به افزایش سلامت کارکنان می شود که منجر به افزایش بهرهوری در محیط کار می شود. بیشتر مردم دوست دارند آنها را در گلدان ها یا سبدهای آویزان دنبال کنند، اما آنها در طبیعت به عنوان کوهنوردانی که خود را به درختان بزرگتر می چسبانند رشد می کنند. مناسب مناطق گرمسیری نیست،ولی در بسیاری از مناطق دیگر می روید.نسبت به یخبندان بسیار مقاوم است. آلوئه ورا همچنین به دلیل خواص درمانی و ضدالتهابی که دارد بسیار محبوب است و برای درمان بیماریهای پوستی و زخمها مثل آفتابسوختگی، سرمازدگی، آکنه، اگزما و سوریاس یا بیماری صدفی استفاده میشود.

بعضي از گياهان درجه حرارت هاي بالاتري نياز دارند مثل گياهان مناطق گرمسيري. با اینهمه اگر دوست دارید یک گیاه جدید اما وفادار مثل پیچک را انتخاب کنید سراغ «یاس ستارهای» یا Fragrant Jasmine بروید. در بهار هفته ای دو بار گیاه را ابیاری کنید ولی در تابستان هفته ای یکبار کافی است،مجدا دفعات ابیاری را افزایش دهید و در پائیز به هفته ای دو بار برسانید،اب باید فاقد املاح باشد و حتی الامکان از اب باران استفاده کنید،زهکش را همیشه بازدید کنید. 6- آب زیادی باید حداکثر پس از 15 دقیقه در زیر گلدان جمع شود، در صورت عدم خروج و یا تاخیر در آن باید زهکش ها را بازدید نمود.

او با تاکید بر اینکه گیاهان کلکسیونی علارغم قیمت بالا، مشتری زیادی هم دارند، اظهار میکند: ظرفیت برای ارتقای تعداد تولیدکنندگان در استان بسیار بالا است و افراد میتوانند وارد این حوزه شوند و با ارقام و واریتههای جدید فعالیت کنند. پیچ ساعتی گیاهی همیشه سبز است و گل های زیبا و خوشبویی به رنگ های سفید، بنفش، ارغوانی و آبی دارد. در این پست چند نمونه از درختچه های همیشه سبز را معرفی می کنیم. این گیاه در نور کم رشد میکند. فرقی ندارد محل کارتان غرق در نور طبیعی باشد یا کنج اتاق را برای گیاهتان در نظر بگیرید؛ «فیلودندرون» (Philodendron) یکی دیگر از بهترین گیاهان برای محل کار است. 9- گلدان سفالی و نو را قبل از کاشت در آنها به مدت 15 دقیقه در آب بخوابانید وگرنه به میزان زیادی از آب آبیاری و رطوبت خاک قبل از اینکه نیاز آبی گیاه را برطرف نماید جذب خواهد شد. بنابراین می توان آنها را دور از پنجره و درهر قسمت از فضای آپارتمان قرار داد اکثر آنها عاشق نور زیاد و غیر مستقیم آفتاب می باشند برخی هم دوست دار سایه هستند.

گیاهانی مانند ریحان، رزماری و پونه کوهی یک انتخاب واضح برای گیاهان آشپزخانه هستند، زیرا می توانید در حین آشپزی نیز از آنها استفاده کنید. علاوه بر این ، شاخ و برگ آنها نیز در پاییز به رنگ های دیدنی تبدیل می شود. این گیاه پرورشی میتواند فقط یک قلمه باشد و خود این قلمه ریشه خواهد داد.در مورد پرورش گیاه در آب بایستی مقدار زیادی صبر و حوصله بخرج داد و به گیاه فرصت داده شود که به محیط جدید عادت کرده و پس از مدتی حد اقل یکماه شروع به دادن ریشه و سپس جوانه و برگهای جدید بنماید. اگر تازه گلدان گیاهتان را عوض کردهاید، چند ماه تا تمام شدن غذای درون کمپوست فرصت دارید. با این وجود گیاهان چند ساله کاشته شده در خاک که به خوبی استقرار یافته اند مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارند. ايران يکي از خواستگاهها و زادگاههاي طبيعي گياهان زينتي از جمله لاله، سنبل، زنبق، سيکلمه و برخي از درختچهها و تعداد زيادي از درختان ميوه بشمار ميآيد، و در منابع علمي دنيا اسناد و مدارک مربوط به اين موضوع موجود است.

نور ؛ اسپاتی فیلوم در عمق جنگل های بارانی و در زیر درختان میروید، جایی که نور کاملا توسط برگ درختان فیلتر میشود، پس این گیاه به نور متوسط و غیرمستقیم نیاز دارد. مازندارن یکی از استانهایی است که رتبه نخست در تولید درخت و درختچه زینتی و گلهای آپارتمانی و رتبه سوم را در تولید گلهای شاخه بریده به خود اختصاص داده است. اغلب دادن کود گلهای آپارتمانی کمتر در دفعات کمتر بهتر از دادن غذای زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. ماساهیرو می، استاد دانشگاه چیبا از کشور ژاپن، فعالیتهایی در زمینه اصلاح گل و گیاهان زینتی داشتهاست که گروه تحقیقاتی تحت سرپرستی وی در زمینه اصلاح گلهای ارکید، بگونیا، میخک، کوکب، پامچال، شاه اشرفی، کالانکوئه و لیلیوم نتایج ارزنده ای داشتهاند و ازجمله این دستاوردها تولید ارقام متنوع بگونیا و تولید اولین گیاهان ارکید و کوکب به رنگ آبی در جهان (رز آبی) میباشد؛ و یاپ ون تایل استاد دانشگاه واخنینگن هلند است در طول حدود ۳۰ سال فعالیتهای تحقیقاتی، دستاوردهای ارزنده ای در زمینه تولید و اصلاح انواع گیاهان پیازی از جمله لیلیوم و لاله داشتهاست. این نوع ارکیده به خاطرخوشههای بزرگ رنگارنگش محبوب است و گل آن حدود ۱۰ هفته عمر میکند.

12- بعضی از گیاهان حتی نسبت به املاح موجود در آب آبیاری هم حساس هستند، در صورت امکان از آب باران ذخیره شده و یا آب جوشیده سرد شده استفاده نمایید. این گیاه نور زیاد را ترجیح می دهد اما تا زمانی که آب کافی دریافت کند در نور کم نیز خوب رشد می کند. این درختچه ی همیشه سبز،که غالباً برای ایجاد مرز وحایل به کار می رود،عزتش مرهون رنگ سرخ شاخ و برگ نورُسته آن است.گلهای بسیار کوچک سفید فوتینیا به صورت خوشه هایی در می آیند که در بهار بر بوته پدیدار می شوند. در صورت مفقود شدن چیزی ، این یک گیاه دارویی است که برای تسکین اختلالات مانند بی خوابی یا درد قاعدگی استفاده می شود. فصل جدیدی از سال آغاز شده است و به همین دلیل نوسازی فضای سبز به عنوان گزینه خوبی ارائه شده است. در طراحی فضای سبز به عنوان پرچین و حائل مورد استفاده قرار می یگرد .نیاز های گیاه عبارتند از : نور آفتاب تا سایه، آبیاری متوسط که خاک همیشه مرطوب لیست گیاهان زینتی بماند.

در صورت خیص شدن برگ ها با تکان دادن آنها پس از آبیاری قطرات آب را از آنها دور کنید. برای همین در هر شهری که می خواهید این کار را شروع کنید باید ببینید که مردم چه نوع گلهایی را برای خانه هایشان می برند و آنها را پرورش بدهید. پیرا کانتا عمدتاً برای ایجاد حریم و حایل گیاهی مخصوصاً در نواحی سردتر پرورش داده می شود.ساقه های خار دار و برگ های سبز برّاق دارد.در زمستان خوشه های گل های سفید آن بسیار جذاب است و از ابتدای عمر گیاه بر شاخسارانش می شکفند.در طول پاییز و زمستان نمایش پُردوام میوه های خوشه ای و آلبالو مانندِ نارنجی یا سرخِ خار آتشین جلوه ی درخشانی به باغ می دهد و موجب جذب پرندگان می شود و این امر،خود موجب پراکنده شدن بذر گیاه می گردد.اقلام فراوان این گیاه با عمر طولانی در نواحی خنک در دسترس است.اگرچه غالباً برای ایجاد حریم و حایل به کار برده می شود،اما می تواند داربستی شود.ارتفاع آن بعد از ۵ تا ۱۰ سال به ۳ تا ۵ متر می رسد.

در غیر این صورت تغذیه فقط به طور کلی در فصل رشد انجام میشود که دفعات بیشتری به گیاه آب میدهیم. در نور غیر مستقیم به خوبی عمل می کند . 8- در صورت عدم مقاومت برگ های گیاه در برابر غرق شدن در آب، آبیاری گلدان با پر کردن زیرگلدانی و جذب تدریجی آب از طریق انتهای گلدان تجویز می گردد. بهترین زمان برای دادن کود به گیاهان فصل بهار و تابستان می باشد. این گیاهان برای رشد در داخل خانه بهترین گزینه هستند. گیاهان زینتی بخشی از گیاهان موجود در دنیا هستند بسیاری از این گیاهان زینتی که هم اکنون در طراحی فضای سبز شهری و یا به عنوان گل بریده و یا گلدانی در منازل مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ارزش دارویی می باشند که با شناخت گیاهان زینتی دو منظوره، می توان از پتانسیل این گیاهان حداکثر استفاده را نمود.