کامل‌ترین راهنمای تحقیق کلمات کلیدی (+معرفی بهترین ابزارها)

خب برویم سراغ ادامه کار تا قدم به قدم با نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی و میزان ارزشمندی کلمات برای کسب و کار آشنا شویم.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

در صفحۀ بعدی ابتدا روی Discover new keywords کلیک و بعد کلمات کلیدی مرتبطی را که فکر می‌کنید مهم هستند وارد کنید. فکر کنید ببینید کاربران با چه عبارت‌های ممکن است کسب و کار شما را جستجو ‌کنند؛ همه آن‌ها را در این قسمت وارد کنید.

کیورد پلنر 2

مثلا از این 100 نفر، 50 نفر با جستجوی کلمه «خرید لپ‌تاپ»، 20 نفر «قیمت لپ تاپ»، 15 نفر «لپ تاپ ایسوس»، 10 نفر «مدل‌های جدید لپ تاپ» و 5 نفر «لپ تاپ» وارد سایت شده و در نهایت خرید کرده‌اند. حالا شما می‌دانید که کلمه «خرید لپ تاپ» برایتان چقدر برای کار شما ارزشمند است، چون با این کلمه فروش بیشتری داشته‌اید.

چگونه ارزش یک کلمه کلیدی را بسنجیم؟

مرحله سوم: درباره عبارات جستجوی مرتبط تحقیق کنید. 

بعد از اینکه کلمه‌های مورد نظر را انتخاب کردید، Add keywords را بزنید و از منوی سمت چپ صفحه، به قسمت Keywords بروید.

شما می‌توانید ببینید که این 100 نفر خریدار با جستجوی کدام کلمه‌ها وارد شایت شما شده‌اند یا به عبارتی هر کلمه چند نفر مشتری برای شما به همراه داشته است.

این مرحله نیاز به اندکی خلاقیت دارد. اگر هنوز احساس می‌کنید کلمات بیشتری باقی‌مانده‌اند که باید وارد فهرست خود کنید، از امکان Auto Complete گوگل کمک بگیرید تا دریابید مردم به دنبا چه کلمات کلیدی دیگری می‌گردند که هنوز به فکر شما نرسیده است. در پایین صفحه نتایج جستجو هم می‌توانید پیشنهادهای گوگل را برای کلمات کلیدی مرتبط دیگر مشاهده کنید.

برمی‌گردیم به مثال کفش فروشی آنلاین. آیا خوب است که برای کلمه کلیدی «کفش» رتبه اول را داشته باشیم یا خیر؟

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز + راهنمای انتخاب بهترین‌هاحتما بخوانید: انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز + راهنمای انتخاب بهترین‌ها

کیورد پلنر 11

همانطور که گفتیم یکی از ابزارهای عالی برای جستجو و تحقیق کلمات کلیدی، ابزار کیورد پلنر (keywordplanner) گوگل است که کار با آن خیلی ساده است. برای استفاده از این ابزار در قدم اول شما باید یک اکانت گوگل ادز داشته باشید؛ یعنی از تبلیغات گوگل (google ads) استفاده کرده باشید.

یک کلمه کلیدی برای سایت شما چقدر اهمیت دارد؟ برای مثال اگر یک فروشگاه آنلاین کفش دارید، آیا مشتریان شما با جستجوی عباراتی مثل «کفش قهوه‌ای» یا «کتانی سفید» وارد وب‌سایت شما شده‌اند؟

همانطور که می‌بینید این سه عبارت زیاد جستجو می‌شوند. علاوه‌بر ایده‌هایی که خودتان به کیورد پلنر داده‌اید، یک سری کلمات کلیدی مرتبط دیگر را هم می‌بینید. حالا شما لیستی از کلمات کلیدی مرتبط دارید که تعداد جستجوی آنها در ماه توسط کاربران مشخص است. گزینه‌هایی را که فکر می‌کنید مهم هستند و در آینده از آن‌ها استفاده خواهید کرد را تیک بزنید.

امکان انتخاب کلمه کلیدی و زبان فارسی در KWFinder

 حالا که موضوعات کلی کار را تعیین کرده‌اید، وقت آن رسیده که کلمات کلیدی مرتبط با هر موضوع را تعیین کنید. اینها همان کلمات کلیدی هستند که باور دارید می‌توانند شما را در صفحات نتایج جستجو یا همان SERPها بالا بکشند. مشتریِ هدف شما، احتمالاً در موتورهای جستجو به دنبال این کلمات کلیدی یا عبارات می‌گردد. برای مثال، اگر یکی از موضوعات مورد نظر شما «بازاریابی دیجیتال» است، ممکن است در این مرحله به چنین فهرستی برسید:

 • ابزارهای بازاریابی دیجیتال
 • چگونه واحد بازاریابی دیجیتال خود را راه‌اندازی کنیم؟
 • بازاریابی دیجیتال یعنی چه؟
 • تفاوت‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال
 • نرم‌افزارهای بازاریابی دیجیتال
 • بازاریابی ایمیلی

برای مثال، فرض کنید که شما سایتی در زمینه فروش لپ تاپ دارید که کلمات کلیدی زیر را برای سایت خود استفاده می‌کنید.

 •  لپ تاپ
 • خرید لپ تاپ
 • قیمت لپ تاپ
 • لپ تاپ ایسوس
 • مدل‌های جدید لپ تاپ

فهمِ منحنی تقاضای جستجو بسیار مهم است. در تصویر زیر، یک نمودار تقاضای جستجو را آورده‌ایم که تعدادی کوئری را در حال فرستادن ترافیک نشان می‌دهد، در کنار حجم عبارات و کلماتی در طول یک ماه جستجو می‌شوند.

توجه داشته باشید که فهرست به دست آمده در این مرحله، هنوز نهایی نیست و نیاز به بررسی‌ و دستکاری دارد.

مرحله اول: فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط به آنچه از کسب و کارتان می‌دانید تهیه کنید.

یعنی نمی‌شود این کلمات را حدس زد؟

یکی دیگر ابزارهای تحقیق درباره کلمه کلیدی، ابزار KWFinder است. این ابزار هم مانند کیورد پلنر هم میانگین جستجو کلمه کلیدی در ماه، ترند بودن کلمه، سختی کلمه کلیدی و کلمات مرتبط را به شما نشان می‌دهد . ولی همان‌طور که گفتیم این ابزار رایگان نیست و شما باید با تثبت نام و پرداخت هزینه برای خود اکانت تهیه کنید.

۴۰ ایده پولساز برای کسب درآمد اینترنتیحتما بخوانید: ۴۰ ایده پولساز برای کسب درآمد اینترنتی

درباره این یکی هم در بالا توضیح دادیم؛ ابزار Keyword Planner گوگل فرصتی عالی برای بررسی وضعیت کلمات کلیدی و انتخاب بهترین‌ها در میان آنهاست. گوگل ترندز نیز می‌تواند برای رصد روندها و حتی پیش‌‌بینی وضعیت این کلمات در آینده به شما کمک فراوانی کند.

برای درک ارزش کلمات کلیدی، ابتدا باید درک درستی از وب‌سایت خود داشته، فرضیاتی را در نظر گرفته، آن فرضیات را آزمایش کرده و کار را دوباره تکرار کنیم.

فرآیند ارزشیابی یک کلمه کلیدی

نکته: همه کاربران مثل هم فکر نمی‌کنند. مثلاً برای یکی کلمه «گوشی» جا افتاده است برای دیگری کلمه «موبایل». اگر کسب و کار شما خرید و فروش تلفن همراه است، در تحقیق کلمات کلید هر دوی این‌ها را بررسی کنید.

مرحله دوم: این موضوعات کلی را با کلمات کلیدی مناسب تغذیه کنید.

یک نکته کوچک: دقت کنید که حتماً Location را روی All locations و زبان را روی persian تنظیم کرده باشید.

آماده حرکت به مرحله بعدی هستید؟ در فصل آینده درباره تاثیرات کیفیت کار و محتوای شما بر رتبه وبسایت‌تان به به بحث خواهیم پرداخت.


منبع: https://www.novin.com/blog/keyword-research/

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین و سودآورترین فعالیت‌ها در بازاریابی موتورهای جستجو است این تحقیق فقط برای جذب بازدیدکننده در سایت انجام نمی‌شود، بلکه هدفش، جذب آن دسته بازدیدکنندگانی است که محتوای سایت شما برایشان مفید است و دقیقاً به دنبال محتوا یا محصول شما هستند. در واقع شما نه تنها خواهید فهمید کدام عبارات‌ و کلمات کلیدی، سئوی سایت شما را بهبود می‌دهد، بلکه جامعه مشتریان خود را نیز بهتر خواهید شناخت.

مرحله ششم: از گوگل ادز یا ابزارهای مشابه برای رسیدن به کلمات کلیدی بهتر استفاده کنید.

به دست آوردن چنین اطلاعاتی، یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های گوگل ادز است. الکی نیست که تجارت‌ها عاشق بازاریابی موتورهای جستجو هستند!

آیا کلمات کلیدی طولانی هم لازم است؟

برای اینکه ببینید یک کلمه کلیدی چقدر برای کسب و کار شما ارزشمند است، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

از خودتان بپرسید …

درس دیگری که بازاریابان جستجو آموخته‌اند این است که کلمات کلیدی طولانی معمولاً نرخ تبدیل بهتری دارند زیرا در چرخه‌های تبدیل یا خرید، بیشتر دیده‌ می‌شوند. شخصی که عبارت «کفش» را جستجو می‌کند، معمولاً در حال وبگردی بوده و قصد خرید ندارد، اما اگر عبارت جستجو شده چیزی مثل «قیمت کفش آدیداس سایز 42» باشد، این فرد احتمالاً به دنبال خرید کفش است.

آیا کلمه کلیدی مورد نظر، مرتبط با محتوای شما است؟ آیا افراد با جستجوی این کلمه آنچه می‌خواهند را در سایت شما پیدا خواهند کرد؟ آیا از آنچه پیدا می‌کنند، راضی خواهند بود؟ اگر جواب تمامی این پرسش‌ها «مثبت» است، می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید

اما این اطلاعات را از کجا می‌توان به دست آورد؟ بعضی از ابزارهای مهم برای رسیدن به این هدف،  Keyword Planner ،Google Trends ،Microsoft Bing Ads Intelligence هستند. هرچند، ابزارهای دیگری مانند ،kwfinder ،Moz Keyword Explorer یا Wordtracker نیز وجود دارند که این ابزارها نیز میزان جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر را به همراه میزان ترند شدن این کلمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند (البته این ابزارها رایگان نیستند!).

کلمات کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند، معمولاً در دسترس وبمسترها قرار دارند و ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی، اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار می‌دهند. با این حال، این ابزارها نمی‌توانند به ما نشان دهند که ترافیکی از این جستجوها با سایتمان روانه می‌شود چقدر ارزش دارد.

کیورد پلنر 4

ابزار Kwfinder

 لزومی ندارد هر کاری که رقبای شما انجام می‌دهند شما هم عیناً انجام دهید. این مسئله درباره کلمات کلیدی هم صادق است. اگر یک کلمه برای رقیب شما مهم است، لزوماً برای شما نباید مهم باشد، اما به هرحال دانستن آنکه رقبا از چه کلمات کلیدی برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند اهمیت فراوانی دارد. کار شما باید متمرکز بر دو جنبه مختلف باشد: بهبود وضعیت خودتان در رابطه با کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا، و پرداختن به کلماتی که رقبا هنوز به سمت آنها نرفته‌اند. یکی از ابزارهای قدرتمندی که می‌تواند در این مرحله به شما کمک کند، SEMrush است.

با این اوصاف، کیورد پلنر (Google Keyword Planner) یکی از معمول‌ترین نقاط شروع کار است. این ابزار نه تنها میزان جستجوی کلمات کلیدی پیشنهادی را تخمین می‌زند، بلکه هزینه راه‌اندازی کمپین‌های پولی را نیز برای این عبارات محاسبه می‌کند (منظور کمپین‌های مرتبط با تبلیغات گوگل است).
حتماً ویدیو زیر را نگاه کنید تا با فرایند تحقیق کلمات کلیدی بیشتر آشنا شوید:

اگر می‌خواهید درباره کلمات کلیدی و کار با ابزارها، همه چیز را یاد بگیرید ما در دوره آموزش تحقیق کلمات کلیدی به صورت عملی به شما آموزش خواهیم داد.

تحقیق کلمات کلیدی با ابزار کیورد پلنر

کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید و ببینید که گوگل در نتایج کسب‌و‌کارهای مشابه شما را نشان می‌دهد یا نه؟ اینکه کدام وب‌سایت‌ها از کلمات کلیدی موردنظر شما سود می‌برند، به شما کمک می‌کند دید بهتری به این بازار رقابتی داشته باشید. همچنین، متوجه خواهید شد که برای رسیدن به اهدافتان چه مسیری را باید طی کنید.

آیا به تبلیغات بالا و سمت راست در صفحات نتایج جستجو دقت کرده‌اید؟ بسیاری از این تبلیغات از کلمات کلیدی ارزشمند استفاده می‌کنند. کاری که باید انجام بدهید این است که در تبلیغات خود در صفحۀ نتایج جستجو باید به سراغ کلماتی بروید که بیشترین احتمال جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری را دارند.

از گوگل ادز استفاده کنید

حالا وارد اکانت شوید و از منوی Tools گزینه Keyword planner را انتخاب کنید.

برای شروع به سرفصل‌های کلی خود فکر کنید. بسته به نوع و حجم کسب‌و‌کارتان، ممکن است به 5 تا 10 موضوع کلی برسید. اگر وبلاگ‌نویس هستید، این سرفصل‌ها می‌توانند دسته‌بندی‌های موضوعی کلی سایت شما باشند. خود را به جای مخاطب یا مشتری خود بگذارید. آن‌ها به دنبال چه موضوعاتی می‌گردند که ممکن است از طریقشان به شما برسند؟

ما در اینجا فروش عسل را در نظر گرفتیم و چند کلمه مربوط به آن را در کیورد پلنر وارد کردیم.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید کدام کلمات برای کسب و کار شما ارزشمند است و در بهتر شدن فروشتان موثر است، استفاده از تبلیغات گوگل است؛ اما باید به یک نکته توجه داشته باشید؛ از آنجایی که راه‌اندازی کمپین گوگل ادز برایتان هزینه دارد، شما باید یک کمپین بهینه با مدیریت صحیح داشته باشید تا با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم فروشتان بهتر شود و هم بفهمید که روی کدام کلمات فروش بیشتری داشته‌اید.

همه چیز با تایپ کردن چند کلمه در نوار جستجو آغاز می‌شود. بیشتر عبارت‌هایی که تایپ می‌شوند همان کلمات کلیدی هستند که همه دنبالشان می‌گردند تا بهترینشان را سوا کنند؛ چرا؟ اصلاً این کلمه‌ها چه هستند که اینقدر طرفدار دارند؟ به چه درد می‌خورند و چگونه می‌توان آن‌ها را یافت؟ در این مقاله قرار است وارد دنیای کلمات کلیدی شویم، ببینیم تحقیق کلمات کلیدی چیست و به همه این سوالات پاسخ دهیم.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

مرحله پنجم: کار رقبایی را که از کلمات کلیدی شما استفاده می‌کنند زیر نظر بگیرید.

ما در دوره تحقیق کلمات کلیدی، تمام این مراحل را قدم به قدم و با جزئیات کامل برایتان توضیح می‌دهیم. حتماً ویدیو زیر را ببنید تا واقعیت  را از زبان مدرس دوره بشنوید.

می‌توان گفت که کل آنچه درباره فرآیند تحقیق کلمات کلیدی گفتیم به صورت خلاصه شامل شش مرحله است:

مرحله چهارم: مطمئن شوید که فهرست شما، ترکیبی از کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی طولانی است.

سایر اطلاعاتی که ابزار KWFinder در تحقیق کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می‌دهد. در تصویر زیر سمت راست روند جستجوی کلمه در ماه‌های مختلف نشان داده شده است. در سمت چپ سختی سئو کلمه را می‌بینید. هر چه سختی سئو بالاتر باشد، یعنی کسب رتبه در کلمه مورد نظر سخت‌تر است.

کار با kwfinder بسیار ساده است، کافی است وارد اکانت خود شده و زبان متن را به فارسی تغییر دهید تا فقط کلمات فارسی را جستجو کند؛ سپس  کلمه کلیدی را در قسمت جستجو وارد کنید؛

امکان انتخاب کلمه کلیدی و زبان در KWFinder

پرداختن به کلمات کلیدی که روزی 5000 بار یا حتی 500 بار جستجو می‌شوند به نظر فوق‌العاده می‌آید اما در واقعیت، این جستجوها حداکثر 30% جستجوهای انجام شده در فضای وب را تشکیل می‌دهند. 70% باقیمانده در واقع چیزی هستند که به آن‌ها کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords می‌گوییم. این دنباله شامل صدها میلیون جستجوی یکتا است که شاید روزانه تنها به تعدادی انگشتان شمار جستجو شوند اما در مجموع، اکثر جستجوهای آنلاین در اینترنت را تشکیل می‌دهند.

تحقیق کلمات کلیدی به معنی بررسی تعداد جستجوهای هر کلمه یا عبارت در گوگل است؛ به کمک این تحقیق شما می‌توانید بفهمید که کاربران در حوزه کاری شما به دنبال چه چیزی هستند؛ حتی می‌فهمید که کدام یک از این موضوعات برای آن‌ها بیشتر اهمیت دارد؟ چه کلماتی برای کسب و کار شما مهم‌تر است و ارزش بیشتری دارد. چه تعدادی از آدم‌ها به موضوع کسب و کار شما علاقه‌مند هستند و محصولات و خدمات شما را جستجو می‌کنند. حتی می‌توانید بررسی کنید که آیا روند تعداد جستجو در حال افزایش هست یا نه (که یعنی بازار شما چقدر رشد دارد.)

در نگاه کلی‌تر با تحقیق درباره کلمات کلیدی می‌توانید تغییرات در تقاضای بازار را پیش‌بینی کنید، به این تغییرات واکنش مناسب نشان دهید، و کالاها، خدمات و محتوایی تولید کنید که مردم به دنبالشان می‌گردند.

در قسمت‌های بالاتر این مطلب درباره اهمیت موضوع توضیح دادیم و دیگر به جزئیات بیشتر نخواهیم پرداخت. ترافیکی که از کلمات کلیدی Long Tail روانه سایت می‌شوند، معمولاً مربوط به مخاطبانی است که با موضوع کار شما نزدیکی بیشتری داشته و احتمالاً کاربرانی حرفه‌ای‌تر هستند اما این امر به این معنی نیست که کلمات کلیدی اصلی و کوتاه‌تر نباید در فهرست شما حضور داشته باشند.

منجنی نمایش جستجوی کلمات کلیدی

نتیجه‌گیری

با کلیک بر روی get result، در صفحۀ بعدی، تعداد دفعاتی که هر کدام از عبارت‌ها در ماه جستجو می‌شوند به شما نشان داده می‌شود.

بر اساس جستجوی این کلمات کلیدی، سایت شما 5000 بار در نتایج گوگل نشان داده شده است و از این طریق 1000 نفر وارد سایت شما شده‌اند؛ در نهایت 100 نفر از این بازدیدکنندگان از سایت شما خرید کرده‌اند.

چرا می‌شود. اما ممکن است مناسب‌ترین و ارزشمندترین آن‌ها نباشد؛ پس بنظرم بی‌گدار به آب نزنید و اصولی پیش بروید بهتر است چون استفاده از کلمات کلیدی مناسب، می‌تواند و‌بسایت شما را به سقف نتایج گوگل بچسباند و در مقابل، عدم انجام صحیح این کار ممکن است سایت شما از عرش به فرش برساند.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟