فرصت سوزی برندهای ایرانی در سال 1401

شرکت‌های ایرانی در بحران پیش آمده، فرصتهای تبلیغاتی را از دست دادند. آنها تصورشان این بود که نمی‌توانند از اقدامات بازاریابی استفاده کنند چون آنها بازاریابی را محدود به فضای تبلیغات می‌دانند. طبیعتاً وقتی نمی‌توان تبلیغ کرد، به این معنی است که اقدامات بازاریابی هم امکان پذیر نیست. بعد از اینکه شرکتها در بازه زمانی مورد نظر، فعالیت‌های تبلیغی و بازاریابی را از دست دادند و یا امتناع کردند، فروش بسیاری از شرکتها آنطور که پیش بینی شده بود انجام نشد و مشکلات متعددی دامن‌گیر آنها شد.

فرصت‌سازی در زمان بحران

ارزیابی‌ عملکرد مارکتینگ شرکتهای ایرانی در سال 1401

فرصت‌های تبلیغاتی از دست رفته

معتقدم در شرایط بحرانی پیش آمده برندها می‌توانستند به سایر جنبه‌های بازاریابی نظیر خدمات پس از فروش، توزیع کالا و … بپردازند و به‌نوعی فرصت سازی جدیدی کنند. به دلیل اینکه چشم انداز روشنی از شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نداریم، نمی‌توان پیش بینی دقیقی از سال 1402 داشت. اگر کسب و کارها بخواهند عملکرد سال 1401 را در پیش بگیرند و استراتژی مناسبی برای استفاده از مزیتهای بازاریابی نداشته باشند وضعیت به همین شکل خواهد بود، مگر اینکه نگاهشان را به اقدامات بازاریابی تغییر دهند و از تمام ابزارهای بازاریابیاستفاده کنند.


منبع: http://mbanews.ir/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C/3318-Burning-opportunity-of-Iranian-brands-in-1401.html

در واقع مارکتینگ مانند هشت پایی است که در چنین بحران‌هایی شاید دو پای آن قطع شود اما کسب وکارها امکان استفاده از شش پای دیگر را برای برقراری ارتباط با مشتریانشان دارند. در چنین شرایطی بعضی از شرکتهای ایرانی فعالیت مارکتینگی‌شان را متوقف کردند که اگر بیشتر فکر می­کردند با اقدامات بازاریابی دیگر می­توانستند این خلاء را جبران کنند و از عدم حضور شرکتهای دیگر در این فضا به خوبی به نفع خودشان بهره برداری کنند.

شرکتهای ایرانی در مواجه با بحران‌ها به اشتباه هزینه‌های مارکتینگ‌شان را کاهش می‌دهند. عملکردی که شرکتهای موفق هرگز آن را اجرا نمی‌کنند. مارکتینگ علمی است که در شرایط دشوار، بحرانها و بازار رقابتی به کمک کسب وکارها می‌آیند. این جملات، بخشی از صحبت‌های دکتر محمود محمدیان مشاور ارشد بازاریابی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی است که در گفتگویی با ام بی ای نیوز به بررسی وضعیت مارکتینگ شرکتهای ایرانی در سال 1401 پرداخته است. در ادامه متن گفتگو را می‌خوانید.

تبدیل تهدید به فرصت توسط مارکترها

در سال 1401، شرکتهای ایرانی علاوه بر مشکلات همیشگی با مشکلات جدید دیگری نیز مواجه شدند. در چنین شرایطی فعالیت‌های مارکتینگ با اینکه می‌توانست در بسترهای دیگری غیردیجیتال جریان داشته باشد، توسط بسیاری از برندها بطور کامل متوقف شد. نکته مهم در این شرایط، فرصت استفاده از بسترهای دیگر تبلیغاتی بود که برخی از برندهای ایرانی آن را از دست دادند.