سهم صنعت خرده فروشی از تبلیغات ایران

صنعت خرده فروشی با سهم 15 درصدی دومین صنعت پرتبلیغ در ایران محسوب می‌شود. این صنعت شامل رسته‌های فروشگاه مبلمان، لوازم خانگی و الکترونیک، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مواد غذایی، فروشگاه پوشاک، منسوجات و لوازم ورزشی، فروشگاه خودرو و لوازم جانبی و سایر فروشگاه‌ها می‌شود. شرکت پژوهش بازار رسانه امروز (emrc) با انتشار گزارشی به بررسی وضعیت تبلیغات در این صنعت پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.  

 در این رسته  16برند فعالیت دارند که شهر فرش، سرای ایرانی و مهدفرش به ترتیب فعال ترین برندها به لحاظ تعداد آگهی بوده اند. شهر فرش با اختلاف فعال‌ترین برند تبلیغ کننده در رسته فروشگاه مبلمان، لوازم خانگی و الکترونیکی است که نزدیک به نیمی از سهم کل را به خود اختصاص داده است. همچنین شهر فرش در مقایسه با کلیه برندهایی که در تلویزیون تبلیغ داشتند رتبه نخست را از آن خود کرده است.

فعالیت تبلیغاتی فروشگاه فرش در کمپین‌های این رسته به ترتیب کمپین فروش اقساطی، معرفی محصول و با اختلاف در کمپین جشنواره و فروش ویژه بوده است. 

برندهای صنعت خرده فروشی در سال 1400 نسبت به سالهای قبل فعالیت بیشتری در تبلیغات داشته‌اند. در سال 1400، 37 برند در صنعت خرده فروشی فعالیت تبلیغاتی داشته‌اند.  در ادامه روند و جزئیات فعالیت تبلیغاتی رسته فروشگاه مبلمان، لوازم خانگی و الکترونیکی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طی 5 سال  اخیر، سال  1400 پر تبلیغ ترین سال در رسته فروشگاه‌های مبلمان و لوازم خانگی در رسانه تلویزیون، بوده است. به طوری که فعالان این رسته بیش از 40 درصد از حجم فعالیت‌های تبلیغاتی را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع روند ماهانه فعالیت این رسته در سال  1400 روندی صعودی بوده و در ماه اسفند با 15 درصد از سهم کل به اوج خود رسیده است. همچنین بیش از 60 درصد از کل هزینه‌ی تبلیغات این رسته در سال 1400 به ماه بهمن و اسفند اختصاص داده شده است. در این بخش فروشگاه‌های فرش بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

در مجموع؛ این گزارش بخشی از نتایج ارزیابی فعالیت های تبلیغاتی برندها در تلویزیون است که شرکت emrc به صورت مستمر اجرا می‌کند. این پژوهش، داده‌ها را برای کلیه محصولات و برندها بررسی کرده و  اطلاعات آن از۲۰ سال گذشته در بانک اطلاعاتی emrc موجود است.


منبع: http://mbanews.ir/%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1/3085-The-share-of-the-retail-industry-from-advertising-in-Iran.html