سقف های کوبیاکس چیست؟ فولاد 24 | elitarchgroup

سقف های کوبیاکس چیست؟ فولاد 24 | elitarchgroup

اجرای تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی مشابه روش های سنتی و با قابلیت اجرا در ضخامت دال همانند جدول زیر می باشد. علاوه بر روش اجرای درجا، قابلیت اجرا به روش نیمه پیش ساخته نیز وجود دارد. کیج ماژول های نیمه پیش ساخته که جهت انتقال به محل سایت مناسب بوده و مزایایی از قبیل سرعت ساخت و ساز و همچنین صرفه جویی اقتصادی را دارا خواهند بود. نحوه چیدمان گوی‌های تو‌خالی، اندازه و شکل بتنی بر اساس مقتضیات پروژه تعیین می‌گردد. این کیج مسلح مابین 2 لایه آرماتور زیرین ورویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیر‌باربر از درون دال موجب سبک‌سازی آن می‌شود.

برای پر کردن فضای خالی بین گوی ها باید مواد روان کننده به بتن اضافه شود. بتن مورد استفاده در این سقف باید بتن معمولی با اسلامپ حدود ۱۰ تا ۱۱ سانتی‌متر باشد. گزینه بسیار مناسبی برای ساختمان‌های بنا شده بر روی خاک ضعیف هستند.

۱۱ نکته و الزامات اجرایی سقف های کوبیاکس

1 – استفاده از این سیستم در پروژه های کوچک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. این نوع سقف حتی برای کنسول ‌های با طول 7 متر نیز مناسب است. باید از مواد روان‌ کننده که به بتن اضافه می‌ شود برای پر کردن فضای خالی زیر گوی ‌ها استفاده کنیم و بعد از آن بتن را کاملاً ویبره کنیم. اخذ گواهی نامه فنی برای محصول تولیدی، پس از راه‌اندازی خط تولید کارخانه، از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن الزامی است.

  • معمولا آرایش مش‌ها به گونه‌ای است که حداقل یک میلگرد در فاصله بین دو قالب مجاور انواع پنجره قرار می‌گیرد.
  • پیشرفت تکنولوژی قالب‌سازی، امکان ایجاد حفره‌های واقعی درون سازه توسط قالب‌های پلاستیکی را فراهم کرد.
  • سپس میلگردهای زیرین دال در دو جهت عمود بر هم، طبق آنچه محاسبه شده است، قرار داده می شود.
  • قطر و فواصل آرماتورهای فوقانی و تحتانی را براساس نقشه های اجرایی که محاسب سازه طراحی کرده است، اجرا می کنیم.

سقف های کوبیاکس از نر اقتصادی مقرون به صرفه است به همین برای پروژه های بسیار بزرگ با دهانه های پهن مانند ساختمان های تجاری ، مسکونی و پارکینگ بسیار کاربرد دارد. بنابراین برای اجرای سقف هایی با دهانه های پهن وکاهش بارهای عمودی ،تاثیر به سزایی دارد .ابعاد و اندازه گوی های پلاستیکی ارتباط مستقیم با طول دهانه سقف دارد . یکی از قسمت های ساختمان که در مواقع بروز زلزله مورد آسیب قرار میگیرد سقف است که در مقایسه با سایر اجزاء ساختمان خسارات بیشتری به جا میگذارد.

بتن ریزی سقف های کوبیاکس