دستگاه هواساز چیست ؟ مزایا ، معایب ، قیمت ، کاربرد و انواع آن-بتا تهویه

دستگاه هواساز چیست ؟ مزایا ، معایب ، قیمت ، کاربرد و انواع آن-بتا تهویه

اولین عملکرد بدین شکل است که آب سرد موجود در چیلر و آب گرم موجود در بویلرها و یا پکیج ها به وسیله لوله کشی های انجام شده به هواساز منتقل میگردد، سپس یک فن بزرگ با دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود را گرم یا سرد خواهند کرد. البته در یک تقسیم بندی کلی دیگر این سیستم ها از نظر نوع فن، سیستم گرمایش و سرمایش، نوع کویل، نوع موتور، نوع رطوبت زن، سیستم کنترلی، ظرفیت و ابعاد نیز قابل تقسیم بندی میباشند. به یک معنا، واحدهای هواساز به منظور سرمایش/گرمایش کل ساختمان نصب می شوند، اما از فن کویل ها برای سرمایش/گرمایش اتاق های جداگانه استفاده می شود.

  • به یک معنا، واحدهای هواساز به منظور سرمایش/گرمایش کل ساختمان نصب می شوند، اما از فن کویل ها برای سرمایش/گرمایش اتاق های جداگانه استفاده می شود.
  • هواساز هایژنیک یا بیمارستانی یک سری الزامات خاص طراحی دارد و فیلترهای حساس تری در آن ها استفاده شده است اما نمی توان گفت از انتقال بیماری کرونا جلوگیری می کند!
  • به نوعی می توان گفت هواساز ایرواشر نقش بسیار مهمی را در تنفس هوای مطبوع ایفا می کند.

دستگاه را می توان یکی از اجزای اصلی سیستم تهویه مطبوع دانست. زیرا این دستگاه در ترکیب با سایر دستگاه ها مانند بویلر یا دیگ فولادی (دیگ بخار) ، چیلر و… به کار می رود. یکی از قابلیت های ویژه این دستگاه مهم از سیستم تهویه مطبوع، فیلتراسیون و افزایش کیفیت هوا است. این کار در دستگاه فوق به کمک چندین بستر فیلتر مختلف تعبیه شده صورت می گیرد. بطور کلی هواساز دستگاهی است که از آن جهت تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی پروژه ‌های صنعتی، مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی، مراکز درمانی و … استفاده می‌ شود.

نحوه کار هواساز؛ اصول عملکرد آن چیست؟

این سیستم خانگی عموما براساس متراژ کلی محیط مسکونی و تعداد بخش های هوادهی طراحی می گردد . از آنجا که تنوع زیادی در طراحی و تولید دستگاه هواساز وجود دارد، می توان طرح های متفاوتی را نیز برای سیستم کنترلی یک دستگاهِ هوارسان تعریف نمود. سیستمی که در واقع موظف است کیفیت عملکرد سیستم را کنترل کرده و شرایط طراحیِ داخلِ اتاق را محقق سازد.

اتوماسیون هواساز

بی شک یکی از کاربردهای آن در ذهن ما نقش بسته و به همین دلیل درصدد آن برآمده ایم که یک هواساز تهیه کنیم. چنانچه بخواهیم به حالت مرور گونه به این اهداف اشاره داشته باشیم لازم است دیگر بار از الفاظ تنظیم رطوبت، تنظیم اکسیژن، کنترل دما، تصفیه هوا و … اما شاید الان از خود بپرسید که چگونه می توانیم بهترین دستگاه هواساز را انتخاب کنیم.

فیلترهای موجود در هواساز

یک کویل پیش سرد جهت استفاده بهینه از آب برگشتی کولینگ تاور بکار برده می‌شود. جهت تامین نیازهای طبی و یا محیطهایی که احتیاج به رطوبت بالا هست، از یک رطوبت زن در هواساز استفاده می‌شود. در حالت سرمایش هواساز آب سرد شده توسط چیلر که می تواند از چیلر جذبی، تراکمی یا سانترفیوژ باشد، به وسیله لوله ها به درون کویل سرمایشی هواساز چیلر بتا تهویه منتقل می شود.

هوای ناسالم بعد از فشار خون بالا، رژیم غذایی ناسالم و دخانیات، چهارمین تهدید خطرناک برای سلامتی ما است. احتمالا شما هم نسبت به خطراتی که آلودگی هوا برای بدنمان ایجاد می‌کند آگاه هستید و به دنبال راهی برای بهبود کیفیت هوا می‌گردید. در این مبان دستگاه‌های مختلفی وجود دارند که به دلیل شباهت‌های اسمی، ممکن است به اشتباه به جای یکدیگر توسط ما جستجو شوند یا کاربردشان یکسان به نظر برسد.