تمدید مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۱ | تکس مپ

اگر آن را به موقع پرداخت نکنند و یا از پرداخت آن سرپیچی کنند، مشمول پرداخت جریمه می شوند. البته این دوره فرجه ی 15 روزه دارد که اگر موفق نشدید در دوره ی اصلی مالیات خود را پرداخت کنید، در فرجه ی 15 روزه مالیات خود را به خزانه ی دولت واریز کنید. مالیات بر ارزش افزوده ، نوعی مالیات غیر مستقیم است که مشتری یا مصرف کننده آن را همراه بهای خرید خود به فروشنده یا تولید کننده پرداخت می کند و تولید کننده نیز موظف است که مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از طریق سامانه ارزش افزوده می‌توانید با کد اقتصادی استعلام بگیرید.

اگر مؤدیان در مهلت مقرر، در سامانه ثبت نام نکنند، جریمه خواهند شد. این جریمه، شامل جریمه عدم ثبت نام از تاریخ اولین دوره مشمول شدن تا تاریخ ثبت نام بوده و مبلغ مربوطه، قابل شناسایی و مطالبه است. جریمه عدم ثبت نام مؤدیان ، معادل هفتاد و پنج درصد مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام با شناسایی حسب مورد است. بنابراین، مؤدیان محترم می بایست برای رهایی از این جریمه سنگین، نسبت به ثبت نام و ارائه اطلاعات مستند و مستدل اقدام کنند. طبق قانون، مالیات بر ارزش افزوده می بایست هر ۹۰ روز یک بار (البته با فرجه ۱۵ روزه) پرداخت شود. مشمولان قانون مالیات بر ارزش افزوده موظف هستند تا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را از طریق سامانه مربوطه ارائه کرده و مبلغ آن را واریز کنند تا مشمول جریمه دیرکرد پرداخت نشوند.

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ | سنگین ترین خروج پول حقیقی به این سه نماد

تمدید مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۱ | تکس مپ مالیات بر ارزش افزوده در تمامی مراحل تولید و توزیع و فروش توسط عرضه‌کننده (فروشنده) از خریدار دریافت می‌شود. ۸- انجام تسویه حساب مالیاتی در پایان دوره های مالیاتی سه ماهه حداکثر ظرف مدت پانزده روز از تاریخ انقضاء ارسال اظهارنامه. آماده داشتن مشاوره رایگان در زمینه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باشید. مالیات ارزش افزوده برای سال 1402، مرکب از مالیات 6 درصد و عوارض تعیین شده 3 درصدی است . مالیات ارزش افزوده به سه دسته تولیدی، درآمدی و مصرفی تقسیم می‌شود.

پرسش و پاسخ هایی در خصوص ارزش افزوده

پس از پر کردن کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی و توضیحات روی گزینه ثبت درخواست کلیک کنید. یکی از مهم‌ترین تصورات اشتباهی که میان مردم رایج است این است که مالیات بر ارزش افزوده تنها شامل مصرف کننده نهایی می‌شود. این در حالی است که کسب و کارهایی که در روند تولید و توزیع محصول نقش داشته‌‌اند نیز باید این مالیات را پرداخت کنند. به عبارتی مالیات بر ارزش افزوده به مابه التفاوت مالیات و عوارض فروش با مالیات و عوارض خرید در یک دوره معین؛ گفته می‌شود.

  • سود عبارتست از فروش خالص منهای هزینه ها که به مدیریت تعلق دارد.
  • بر طبق ماده سوم قانون مالیات بر ارزش افزوده تفاوت میان ارزش کالا یا خدمت ارائه شده با ارزش کالا یا خدمت خریداری شده در بازه زمانی مشخصی، ارزش افزوده است.
  • جهت استفاده از این سیستم شما باید در سیستم ثبت نام کد اقتصادی اطلاعات خود را وارد کرده و سپس اطلاعات کاربری خود را کتبی و در قالب نامه دریافت کرده باشید.
  • این جدول به محاسبه مالیات قابل پرداخت مودی، عوارض و ماده اختصاص یافته است.
  • اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخان نیز ایجاد ، تاسیس و به ثبت میرسند و یا شروع به انجام فعالیت می کنند.

کارفرمایان و صاحبان مشاغل و کسب و کارها می تواندد برای پیشگیری از جریمه دیر کرد یا ارائه اطلاعات اشتباه و غیر دقیق با موسسات خدمات مالی و حسابداری مشورت نمایند و از آنها کمک بگیرند . ضمن اینکه VAT درآمد مالیاتی را به میزان قابل توجهی برای دولت افزایش می دهد . مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که براساس درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده در کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله از واردات، تولید و توزیع آنها اخذ می شود. یعنی، در هر یک از مراحل مختلف واردات، تولید یا توزیع کالاها و خدمات، توسط خریدار، پرداخت می شود و آن خریدار نیز در حین فروش کالا یا خدمت آن را از خریدار بعدی دریافت می کند و این زنجیره، ادامه دارد تا کالا و خدمت به دست مصرف کننده نهایی برسد. یکی از انواع مالیات های غیر مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده می باشد که ضوابط مربوط به آن، در قانون مالیات بر ارزش افزوده، تعیین شده است. به طور خلاصه، مالیات بر ارزش افزوده، به مالیاتی گفته می شود که در هر مرحله از فرایند تولید و توزیع و واردات کالاها و خدمات، بر مبنای ارزش افزوده ایجاد شده، تعلق می گیرد و پرداخت کننده نهایی آن، مصرف کننده می باشد.